GP Francie – Domácí pole position má Zarco, Kornfeil je druhý!

Sobotní program tréninků a kvalifikací odjeli jezdci mistrovství světa na suché dráze a za slunečného počasí s poměrně vysokými teplotami. Přesto každý trénink doprovázela spousta pádů. Pole position v třídě Moto3 vybojoval v novém rekordu Španěl Jorge Martin, skvěle zajel Jakub Kornfeil, jenž si na konto připsal nejlepší výsledek kariéry v podobě druhé pozice na startu. V třídě MotoGP má první místo na startu Johann Zarco, domácí závodník, jemuž se podařilo překonat kvalifikační rekord okruhu Bugatti. Karel Abraham neměl svůj den a do závodu odstartuje až čtyřiadvacátý. V šestistovkách zajel nejrychleji Francesco Bagnaia. Dnem závodu Velké ceny Francie je neděle 20.května 2018.

MotoGP – Kvalifikace (Q1)
V polovině první kvalifikace byl na postupových pozicích Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing) s časem 1'31,967 sekundy a Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) s časem 1'32,061 sekundy. Těsně za postupem byl třetí Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) a čtvrtý Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol). Na dvanácté pozici byl Karel Abraham (Ángel Nieto Team), jeho týmový kolega Álvaro Bautista (Pull&Bear Aspar Team) havaroval a neměl prozatím měřené kolo.
V posledních dvou minutách Cal Crutchlow bojoval o postup do Q2, ale havaroval v osmé zatáčce a tvrdě dopadl na asfalt, takže byl v péči zdravotníků. Nepokračoval ani Karel Abraham, jemuž se časomíra zastavila po druhém sektoru. Zavlály také červené vlajky, čím první kvalifikace definitivně skončila. Do druhé kvalifikace postupuje Danilo Petrucci s Danim Pedrosou, Karel Abraham byl čtrnáctý, což znamená start z čtyřiadvacáté pozice.

MotoGP – Kvalifikace (Q2)
Po první polovině kvalifikace byl na provizorní pole position Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3) s časem 1'31,645 sekundy. Na druhém místě ztrácel třináct tisícin Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing), třetí Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) byl o 0,247 sekundy pomalejší. Do pátého místa figuroval Marc Márquez (Repsol Honda Team) a Jorge Lorenzo (Ducati Team). Havaroval Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), který běžel seč mu síly stačily do boxů pro druhou motorku.
Parádní závěr druhé kvalifikace předvedla sestava dvanácti závodníků z nichž byl tím nejrychlejším Johann Zarco (Monster Yamaha Tech 3). Francouz vyhrál v domácí Grand Prix start z první pozice časem 1'31,185 sekundy a všechny fanoušky podél trati dostal do varu. Marc Márquez ztratil na první pozici desetinu, třetí do závodu odstartuje Danilo Petrucci.
AKTUALIZACE – Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) míří po těžké nehodě z Q1 do nemocnice na vyšetření.