GP Kataru – První pole position roku slaví Maverick Viňales

Pro první pole position sezóny si v Kataru dojel Maverick Viňales, který ve večerní kvalifikaci nastavil čas 1'53,546. Se ztrátou pouhých 0,198 sekundy se za svým španělským soupeřem umístil Andrea Dovizioso, první řadu pak na startovním roštu uzavře Marc Márquez. V Moto2 odstartuje vůbec poprvé z prvního místa Marcel Schrötter, ve třídě Moto3 se pak pole position dočkal Aron Canet.
 
MotoGP - 1. kvalifikace
Výborně započal kvalifikaci Jorge Lorenzo (LCR Honda CASTROL), který měl se svým časem 1'54,563 více než půlsekundový náskok na druhého Takaaki Nakagamiho (LCR Honda IDEMITSU). Netrvalo to však dlouho, a vedoucího Španěla překonal Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol). Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP Team) ztrácel 0,646 sekundy, Karel Abraham (Reale Avintia Racing) pak 1,081 vteřiny.
Čtyři minuty před odmávnutím konce kvalifikace upadl druhý Jorge Lorenzo a musel se tak ještě obávat o svou postupovou pozici. Nedlouho po něm pak skončil na zemi z osmé příčky také Tito Rabat (Reale Avintia Racing). Oba jezdci byli po pádech v pořádku.
V závěru potvrdil svůj postup do druhé části kvalifikace zrychlením Cal Crutchlow, jehož čas po odmávnutí činil 1'54,270 sekundy. Společně s Angličanem totiž postoupil také jeho týmový kolega Takaaki Nakagami.
Pátou řadu zítra otevře Francesco Bagnaia (Alma Pramac Racing), vedle nějž se postaví Valentino Rossi a Jorge Lorenzo. Ze šesté řady odstartují Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing Team) s Miguelem Oliveirou (Red Bull KTM Tech 3) a upadnuvším Titem Rabatem. Karel Abraham vyjede z 20. místa.
 
MotoGP - 2. kvalifikace
Boj o první pole position roku ve třídě MotoGP začal v 18:25 SEČ. S nejrychleji časem se do čela po úvodním měřeném kole dostal Maverick Viñales, který dnes jako první jezdec pokořil hranici 1'54. Se ztrátou 0,329 se na druhé pozici usadil Takaaki Nakagami (LCR Honda IDEMITSU) a třetí příčku pak obsadil Fabio Quartararo, jenž měl na čtvrtého Andreu Doviziosa (Mission Winnow Ducati) náskok pouhých sedmi tisícin vteřiny.
V polovině kvalifikace došlo k výměně pneumatik, po které svou prozatímní pole position potvrdil zrychlením Maverick Viñales, jehož čas činil 1'53,546. Za něj se dostal Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) následovaný Jackem Millerem (Alma Pramac Racing). Ten však už nedostal šanci svůj čas zlepšit, jelikož skončil v kačírku.
V posledních sekundách došlo v pořadí závodníků už jen k minimálním změnám. Z pole position zítra odstartuje Maverick Viñales, jehož v první řadě doplní Andrea Dovizioso s Marcem Márquezem, který si třetí pozici vyjel ve svém posledním dnešním kole. Jack Miller otevře druhou řadu, z pátého místa vyrazí Fabio Quartararo a ze šestého Cal Crutchlow. Z třetí řady vyrazí trojice Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati), Franko Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a Takaaki Nakagami, ze čtvrté pak Alex Rins (Team SUZUKI ECSTAR) se svým týmovým kolegou Joanem Mirem a se Španělem Aleixem Espargarem (Aprilia Racing Team Gresini).
 
Aktualizace: Ducati podala stížnost na Marca Márqueze. V kvalifikaci se totiž několikrát vyvezl za Danilem Petruccim.
 
Nedělní harmonogram se po pátečním setkání bezpečností komise nakonec nemění. Jezdci MotoGP tak odstartují do závodu v 18:00 SEČ.
 
Autor: Andrea Štipčáková