GP Argentiny – První den zajel v Termas de Río Hondo nejrychleji Dovizioso

Páteční program na argentinském závodním okruhu v Termas de Río Hondo odstartovaly první volné tréninky. Jezdci tříd Moto3, Moto2 a MotoGP měli na programu celkem dva tréninky, které se jim započítávají do kombinace časů pro přímý postup do druhé kvalifikace. Poslední šanci jak zajet čas do kombinační desítky/čtrnáctky mají v sobotních třetích trénincích. V třídě Moto3 je nejrychlejší Skot John McPhee, Švýcar Thomas Lüthi zajel nejrychleji v Moto2 a královskou kubaturu ovládl Andrea Dovizioso. V MotoGP jsou všichni jezdci, až na Malajce Syahrina, v jedné sekundě! Češi jsou po prvním dnu argentinské GP zatím mimo pozice, které by pro ně znamenaly přímý postup do sobotních druhých kvalifikací. Karel Abraham (MotoGP) byl blízko, ale nakonec končí osmnáctý, Jakub Kornfeil (Moto3) jednadvacátý a Filip Salač (Moto3) sedmadvacátý.
 
MotoGP – 1.volný trénink
Po patnácti minutách vedl časomíru Marc Márquez (Repsol Honda Team), jemuž se povedlo zajet kolo argentinského okruhu časem 1'40,319 sekundy, což byl o víc jek sekundu rychlejší čas než jaký měl na kontě druhý v pořadí Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini). Na třetí pozici figuroval Pol Espargaró (Red Bull KTM Factory Racing), čtvrtý byl Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) a první pětici uzavíral Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT), jehož ztráta na prvního představovala 1,143 sekundy. Karel Abraham (Reale Avintia Racing) byl s časem 1'42,680 sekundy osmnáctý, až dvacátý byl Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP) s maximem na 1'43,247 sekundy.
V polovině tréninku zůstával na špici Marc Márquez, ale ostatní už srovnali krok. Na druhé pozici ztrácel Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) půl sekundy, třetí Franco Morbidelli byl o šest desetin pomalejší. V jedné sekundě byl čtvrtý Valentino Rossi a pátý Jack Miller (Alma Pramac Racing). Zrychlil také Karel Abraham, jemuž se povedlo zachytit nástup Itala Rossiho a s časem 1'41,641 sekundy byl prozatím jedenáctý. První pády zaznamenal v první zatáčce Joan Mir (Team Suzuki ECSTAR) a Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati).
V posledním kole nastavil Marc Márquez maximum na 1'39,827 sekundy a jako prozatím jediný je s časem pod minutu čtyřicet sekund. Na druhé pozici ztrácí Jack Miller čtyři desetiny, třetí Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) je na tom téměř stejně jako Australan. O půl sekundy pomaleji zajel čtvrtý Franco Morbidelli, nejrychlejší jezdce Yamahy, pátý je Andrea Iannone (Aprilia Racing Team Gresini), příjemné překvapení pro Aprilii. Na šestou pozici se posunul Johann Zarco (Red Bull KTM Factory Racing), sedmý je Andrea Dovizioso, osmý Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT), devátý Alex Rins a desátý Valentino Rossi. Český závodník Karel Abraham trénink uzavřel sedmnáctým časem 1'41,641 sekundy.
 
MotoGP – 2.volný trénink
Po úvodních deseti minutách vedl časomíru Marc Márquez (Repsol Honda Team) s kolem za 1'39,689 sekundy. Druhý byl Jack Miller (Alma Pramac Racing), který to měl s pádem ve třinácté zatáčce, když chtěl předjet Rossiho. Třetí Andrea Dovizioso (Mission Winnow Ducati) ztrácel přes půl sekundy. Na čtvrté pozici figuroval Danilo Petrucci (Mission Winnow Ducati) a pátý byl Karel Abraham (Reale Avintia Racing), jemuž se povedlo nastavit 1'40,305 sekundy, což mu momentálně stačilo na přímý postup do Q2.
O dalších pět minut později Marc Márquez zrychlil na 1'39,497 sekundy. V jedné sekundě byl druhý Jack Miller, třetí Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol), čtvrtý Andrea Dovizioso, pátý Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu), šestý Danilo Petrucci, sedmý Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT), osmý Karel Abraham, který měl stále čas na Q2, devátý Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP ) a desátý Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR). O časy do kombinační Top10 musel bojovat Viñales, Rins, ale i patnáctý Valentino Rossi (Monster Energy Yamaha MotoGP), jemuž se podobně jak v Kataru příliš nedařilo.
Deset minut před koncem tréninku už došlo k změnám na pozicích, které znamenaly šanci přímého postupu do Q2. První místo držel Marc Márquez časem 1'39,497 sekundy, druhý byl Jack Miller, třetí Maverick Viňales, jemuž se povedlo zajet z hloubi pole výborný čas. Čtvrtý byl Andrea Dovizioso, pátý Joan Mir (Team Suzuki ECSTAR), šestý Alex Rins, sedmý Cal Crutchlow, osmý Valentino Rossi, devátý Takaaki Nakagami a desátý Fabio Quartararo (Petronas Yamaha SRT). Karel Abraham se posunul na třináctou pozici a prozatím v kombinační Top10 nefiguroval. Jorge Lorenzo (Repsol Honda Team) neměl svůj den, protože mu prozatím patřila poslední, dvaadvacátá pozice.
V posledních deseti minutách druhého tréninku jezdci zajížděli svá maxima a snažili se dostat do Top10, protože to je nyní velký předpoklad přímého postupu do Q2. Nejrychleji v pátek zajel Andrea Dovizioso, jehož čas je na hodnotě 1'39,181 sekundy. Devět tisícin ztratil druhý Jack Miller, třetí Maverick Viňales byl o 0,164 sekundy pomalejší. Na čtvrté pozici je Cal Crutchlow, pátý Fabio Quartararo, znovu vynikající výkon nováčka MotoGP, šestý končí Valentino Rossi, sedmý Alex Rins, osmý Marc Márquez, devátý Franco Morbidelli a desátý je Takaaki Nakaami. Český závodník Karel Abraham trénink uzavřel osmnáctým časem 1'39,995 sekundy.
 
Autor: Petr Czyž
(kombinace časů z prvních dvou tréninků ZDE - www.motogp.com)