America First

O tom, že "žádný strom neroste do nebe" se přesvědčil úřadující šampión Marc Marquez při "RED BULL GRAND PRIX OF THE AMERICAS". Dosavadní vítěz všech odjetých závodů v Texasu od roku 2013 (kdy se tam jelo poprvé) své sedmé vítězství nepřidal a havaroval z vedoucí pozice. V tu dobu měl přitom suverénní náskok v čele více jak 4s... V závodě zvítězil Alex Rins na Suzuki (první vítězství v kariéře v MotoGP - gratulujeme!) před Valentino Rossim a Jackem Millerem. Čtvrtý Andrea Dovizioso se vrátil do vedení v letošním šampionátu. Pořadí na čele se však velmi vyrovnalo a napětí slibuje i skutečnost, že první čtyři místa okupují čtyři továrenské jedničky největších favoritů na zisk tituli, prozatím v pořadí: Ducati, Yamaha, Suzuki a Honda. O zábavu a napětí máme jistě postaráno!

Skvěle o s svůj první letošní bod bojoval náš Karel Abraham, nakonec je po tuhém boji ale získal jeho týmový parťák Tito Rabat o pouhých 0,117s... škoda!!! Snad je to však příslib pro příště, protože v Texasu se Abajovi v minulosti příliš nedařilo a tentokrát nebylo daleko ani k více bodům, na 13. místo Abaja v cíli ztratil jen 2 sekundy. Abajův tým tedy získal svůj letošní první bod a věřme, že se na evropském kontinentu bude týmu dařit více!

Abaja po závodě (zdroj: fb Karla Abrahama): Včera to byl opravdu dobrý závod. Hodně jsme bojovali s Titem Rabatem. Na konci jsem musel jet opravdu na 110%, ale motorka paradoxně fungovala snad líp, než na začátku závodu. V posledním kole jsem dokonce zajel svoje nejrychlejší kolo, což znamenalo 13. čas v závodě celkově. Je hodně frustrující po tak těžkým závodě dojet o 0.1s na 16 místě...

 It was a really good race yesterday. We had some big fights with my team mate @titorabat . I managed to make the fastest lap in the last lap making it 13th best of the race. It is very disappointing to finish 16th, just 0.1 from the points... #ka17 #motogp #racing #ducati #austingp @ Austin, Texas

Výsledky naleznete ZDE

---------------- pre COTA: --------------------

Heslo "America First" se také dá velmi volně přeložit jako "Dycky Amerika"... ;-) Následující zájezd MotoGP v americkém Texasu se pak dá prozatím označit jako "Dycky Marquez".

  Obhájce titulu a současný lídr průběžného pořadí šampionátu MM93 tam má totiž naprosto excelentní bilanci. Na okruhu v Austinu se doposud jelo 6 závodů a on tam všech 6 závodů vyhrál! A aby to nebylo málo, tak má i 6 Poleposition…. O favoritovi tedy tentokrát není sebemenších pochyb a zastavit jej tentokrát může snad jen jeho vlastní chyba.
O další pořadí však bude velká "řežba" a horkých kandidátů na pódium je jistě více než deset, což je pro dramatičnost a nás jistě dobře. Samozřejmě pevně věříme, že první své letošní body si připíše i Karel "Abaja" Abraham a tím i jeho tým Avintia Racing. Abajovi se však v Texasu doposud příliš nedařilo, v roce 2013 si v kvalifikaci zlomil klíční kost a do závodu nenastoupil a jediné body si vyjel o rok později v roce 2014 za 14. místo. Vloni zhruba v polovině závodu odstoupil kvůli bolestem zápěstí ze soboty. Letos to bude lepší!!!

Třetí Grand Prix letošní sezóny se pojede na moderním závodním okruhu "Circuit Of The Americas" (COTA), kterou projektoval slavný Herman Tilke a díky členitosti terénu se do ní snažil dostat některé slavné zatáčky z okruhů celého světa! Zatáčky 3,4,5,6 - tedy rychlý úsek levá/pravá/levá/pravá připomíná jak japonskou Suzuku, tak i vysokorychlostní úsek legendárního Silverstonu (pasáž Maggotts a Becketts), kterou jsme na vlastní oči spatřili při našem loňském zájezdu... ;-), najdeme zde "stadionovou sekcí" známou z Hockenheimu a mnohé další... Dráha je dlouhá 5513 metrů a má nejdelší rovinku v celém seriálu GP dlouhou 1200 metrů (mezi jedenáctou a dvanáctou zatáčkou). Moderní závodní areál v Texasu je naní jediným okruhem v USA, kde jednou ročně zavítá světový šampionát MotoGP. Ještě nedávno byl v kalendáři seriálu Indianapolis a Laguna Seca, nicméně ani jeden už smlouvu s promotérem neprodloužil. Indianapolis je přece jen okruhem bližším pro automobily a Laguna Seca zase dokázala pojmout pouze týmy MotoGP. Austin je proto ideálním místem, které splňuje všechny požadavky od zázemí pro týmy až po bezpečnost jezdců na dráze. 

 MM93 a "jeho" Repsol Honda možná v Austinu neomezeně vládne i proto, že jen cca 200 kilometrů od okruhu (v Houstonu) má hlavní "US" sídlo firma Repsol.  Ten získal na území Spojených států amerických na Aljašce největší naleziště ropy za posledních 30 let… ;-)

  

 Dominantou okruhu je 77 metrů vysoká věž s rozhlednou a je z ní výhled na celý okruh. Druhým charakteristickým znakem okruhu je čtyřicetimetrové převýšení krátce po startu a ostrá levá zatáčka na jejím horizontu. Okruh Circuit of The Americas je jedním z pěti okruhů v kalendáři, který během sezony pořádá jak závody MotoGP, tak formule 1. Dalšími jsou Barcelona, Red Bull Ring, Silverstone a Sepang.

 Ambasadorem okruhu je od roku 2014 Kevin Schwantz, mistr světa 500ccm z roku 1993. Nedělní závod startuje ve 21:00 SELČ.

   Přeji pěkný den a třetí závodní víkend všem Abajafans - a držte opět pěsti!         

GO ABAJA!

Doča