Začínáme! MotoGP se letos poprvé pojede v Evropě

Abaja po závodě (zdroj fb Karla Abrahama):

Dnes opet 16.misto. Makame tvrde ale evidentne musime jeste tvrdeji! Dekuji tymu za praci a v LeMans opet naplno do toho!

P16 again... We work hard, but need to work even harder! Thanks to my team for all the work this weekend. Keep the spirit up and lets do it! #ka17#motogp#racing#ducati#spanishgp@ Jerez, Spain

výsledky ZDE

----------------------------------------------------

 4. díl letošní sezóny MotoGP se pojede v malebné jihošpanělské Andalusii nedaleko města Jerez de la Frontera. Celý region je známý především pěstováním vína a sherry... my jej však známe předvším jako dějiště závodů MotoGP. Jerez vždy otevírá "evropské turné" a celý šampionát (podle mínění mnoha jezdců a týmů!) neoficiálně "startuje" až právě tam!

Letošní Gran Premio Red Bull de España letos přináší i dvě zajímavá čísla. V neděli se pojede 300. závod MotoGP od jejího představení v roce 2002 a zároveň se pojede 400. závod světového šampionátu silničních motocyklů pořádaný na území Španělska.
  
   Podobně jako v předchozím závodě v Austinu je také Jerez „domácí“ tratí pro tým Repsol Honda a oba domácí piloty Marquez/Lorenzo. Lorenzo drží stále i platný rekord okruhu časem 1:38,735 (ten je však již z roku 2015, kdy sedlal tovární Yamahu). Jorge Lorenzo má dokonce v Jerezu i „svoji zatáčku“ (poslední levá vracečka před cílem!), což je jistě kvůli jeho pokračující sportovní kariéře hodně neobvyklé… Své zatáčky mají na okruhu dále španělé Sito Pons, Jorge Martinez, Alex Criville a Angel Nieto...

   Závodní okruh byl postaven v roce 1986 a už o rok později hostil poprvé závod Grand Prix. Pouze TT Circuit Assen je tedy v kalendáři nepřetržitě déle než Jerez (GP ČR v Brně mělo v roce 1992 bohužel vynucenou pauzu… tehdy naštěstí jen jednoroční... tentokrát to vypadá bohužel mnohem hůře... ZDE). Dnes patří k nejoblíbenějším tratím celého seriálu a nabízí skvělou podívanou pro skoro 250 000 diváků.

 V posledních 15-ti letech stál v Jerezu v závodě MotoGP vždy minimálně jeden Španěl na stupních vítězů! Tato úspěšná série se tedy datuje již od roku 2004. Jerez je ostatně pro Španěly v královské kubatuře vůbec nejúspěšnějším okruhem. Nejúspěšnějším jezdcem je zde však ital – a to nikdo jiný než Valentino Rossi, který zde dokázal vyhrát celkem 9x, z toho 7x v královské kubatuře! Vloni zvítězil Marc Marquez, druhý byl Johann Zarco a třetí Andrea Iannone.

   Karel Abraham zde startoval v královské kubatuře dosud 6x, nejlépe dojel sedmý hned při své premiéře v roce 2011! Celkem zde napříč kubaturami 125/250/Moto2/MotoGP startoval již 12x! V roce 2013 nestartoval kvůli zlomenině ramene a v roce 2016 nastupoval v seriálu WSBK. Abaja v Jerezu v roce 2005, tehdy ještě coby 15-ti letý mladík, také absolvoval svůj vůbec první závod MS! (po startu z 36. místa se posunul na slušné 22. v cíli! A pro zajímavost: tehdy v "jeho" závodě vyhrál Marco Simoncelli… ze závodu odstoupil Lukáš Pešek a jen o jedno místo před Abajou dojel tehdy také debutující Andrea Iannone…)

Vloni Abaja obsadil 18. místo. Podaří se mu letos získat své letošní první body? Novinkou je, že pojede ve zbrusu nových botech ELEVEIT! ;-)

 Nedělní závod startuje konečně v "tradiční čas", tedy ve 14:00 SELČ.

   Přeji pěkný den a čtvrtý závodní víkend všem Abajafans - a držte opět pěsti!         

GO ABAJA!

Doča