Abraham odstartuje do VC Katalánska z páté řady, Kornfeil neuspěl

Karel Abraham obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Katalánska patnácté místo a do nedělního závodu MotoGP odstartuje z páté řady. Kvalifikace se v Barceloně vůbec nevydařila Jakubu Kornfeilovi a Filipu Salačovi, kteří budou na roštu v nejslabší třídě Moto3 v deváté a desáté řadě.
Devětadvacetiletý Abraham obsadil v první kvalifikaci páté místo a do druhé části nepostoupil, celkovou patnáctou pozicí ale vyrovnal své letošní kvalifikační maximum z Argentiny.
Naopak nejhorší výsledek v sezoně si připsali čeští kolegové z týmu Redox PrüstelGP. Kornfeil byl klasifikován na šestadvacáté pozici a Salač na předposlední, třicáté. První pole position v sezoně si vyjel Argentinec Gabriel Rodrigo.
"Dnešek je pro nás doslova černý den. Obě motorky startují z konce startovního pole. Hned po kvalifikaci jsme měli v týmu dlouhou schůzku. Nechci hledat žádné příčiny v motorce nebo týmu. Tento neúspěch jde jen a pouze za mnou. To já jsem nezvládl situaci během kvalifikace a špatně si ji načasoval. Vím, že výsledek je katastrofální, a všem, kdo se pro mě snaží dělat maximum a co mně drží palce, patří velká omluva," uvedl v tiskové zprávě Kornfeil.
V královské MotoGP potvrdil výbornou formu z tréninků Francouz Fabio Quartararo. I když si dvacetiletý nováček stěžoval na bolest předloktí, s nímž byl před necelými dvěma týdny na operaci, vybojoval první kvalifikační vítězství mezi elitou. Mistra světa Marca Márqueze předčil Quartararo o 15 tisícin sekundy, jeho španělského krajana Mavericka Viňalese o dvě desetiny.
 
Kvalifikace na Velkou cenu Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:
Moto3: 1. Rodrigo (Arg./Honda) 1:48,450, 2. Ogura (Jap./Honda) -0,021, 3. Arbolino (It./Honda) -0,293, ...26. Kornfeil, 30. Salač (oba ČR/KTM) nepostoupili do druhé části kvalifikace.
Moto2: 1. Fernández (Šp./Kalex) 1:44,170, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,021, 3. Lowes (Brit./Kalex) -0,029.
MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 1:39,484, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,015, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -0,226, ...15. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do druhé části kvalifikace.